STOSOWANIE


Zestaw zawiera dwa rodzaje substancji - Mifepriston(RU-486) oraz Misoprostol. Ta kombinacja leków jest najskuteczniejszą metodą do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej do 9 tygodnia ciąży(ok.98% skuteczności). Tabletki można stosować również do 12 tygodnia, jednak skuteczność jest niższa (ok.80%). Ta metoda aborcji jest zalecana przez WHO(Światowa Organizacja Zdrowia) w pierwszym trymestrze ciąży.


Mifepriston(RU-486) jest lekiem nowej generacji, a jego działanie polega na blokowaniu receptorów końcowych w tkankach, które wydzielają różne hormony. RU-486 blokuje końcowe receptory wielu tkanek, ale najważniejszym jej działaniem jest blokowanie receptorów dla progesteronu. Progesteron jest nieodzownym hormonem, który podtrzymuje ciążę. Blokada jego działania przez RU-486 powoduje poronienie. Po blokadzie tego hormonu śluzówka macicy nie może dalej odżywiać płodu.

Misoprostol jest to syntetyczny analog prostaglandyny E1, stosowany jako lek w prewencji i leczeniu choroby wrzodowej żołądka. Inne zastosowanie tego leku znajdujemy w aborcji farmakologicznej. W połączeniu z Mifepristone daje praktycznie 100 % powodzenia zabiegu. Misoprostol nie powinien być stosowany w przypadku ciąży trwającej dłużej niż 63 dni. Powoduje on skurcze macicy, a w rezultacie wydalenie tkanki ciążowej z organizmu.


ZABIEG


Kobieta podczas zabiegu nie powinna być sama, zaleca się, aby bliska osoba towarzyszyła przy kuracji w celach bezpieczeństwa.
Pierwszą dawkę, która zażywamy to Mifepristone(RU-486). Lek połykamy jak każdą tabletkę, popijamy wodą. Skutki zatrzymania progesteronu nie są odczuwalne dla organizmu więc można po niej normalnie funkcjonować. Po 24 godzinach (na drugi dzień o tej samej porze co zażywaliśmy Mifepristone) bierzemy 4 tabletki Misoprostolu pod język i trzymamy do rozpuszczenia(ok.40 minut). Tabletek nie popijamy w trakcie rozpuszczania, ewentualnie po. Po 3 godzinach od zażycia pierwszej dawki Misoprostolu zażywamy kolejne 4 tabletki i postępujemy tak samo jak z pierwszą dawką tego leku. Po całkowitym rozpuszczeniu drugiej dawki można popić je wodą. Maksymalnie do 12 godzin wystąpi krwawienie, jednak najczęściej występuje między pierwszą, a drugą porcją zażytego Misoprostolu. Aborcja przebiegła z powodzeniem jeśli nastąpi krwawienie, które może się utrzymywać nawet do 10 dni. Możliwe działania niepożądane najsilniej odczuwalne będą przez pierwsze 72 godziny(jeśli wystąpią). Są nimi: ból brzucha, ból głowy, nudności, biegunka, gorączka, dreszcze, zimne poty, wymioty, skurcze macicy, krwawienie. Lek może powodować zawroty głowy, wpływając na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.Tabletek nie należy łączyć z alkoholem. Podczas zabiegu można zażywać leki przeciwbólowe wykluczając substancje rozkurczowe(np.Nospa). Propononujemy stosować Ibuprofen lub Paracetamol. Jeśli krwawienie jest bardzo obfite(2 największe podpaski w ciągu godziny) proszę skonsultować się z lekarzem. Zażycie tabetek tak jak opisano w instrukcji powyżej wygląda na naturalne poronienie więc nawet przy konieczności konsultacji z lekarzem (podczas kuracji) nie są wykrywalne. Nie należy stosować tamponów podczas zabiegu oraz dalszego krwawienia. Test ciążowy może przez następne 4 tygodnie wykazywać wynik pozytywny(hormony ciążowe wypłukują się z organizmu stopniowo). Aby potwierdzić przerwanie ciąży należy udać się na USG(kilka dni po zabiegu). Jeśli zabieg się nie powiódł(nie wystąpiło krwawienie lub ciąża się utrzymała) można go powórzyć po kilku dniach.


PRZECIWWSKAZANIA


Misoprostol - nadwrażliwość na prostaglandyny lub którykolwiek składnik preparatu.  Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania u osób do 18. rż. Ostrożnie w chorobach, w których obniżenie ciśnienia tętniczego może się przyczynić do wystąpienia ciężkich powikłań.


Mifepriston jest przeciwwskazany kobietom z założoną wkładką domaciczną, pacjentkom z ciążą ektopową, niewydolnością nerek, skazami krwotocznymi, dziedziczną porfirią oraz przewlekle stosującymi leki przeciwkrzepliwe lub kortykosterydy. W informacjach na temat działania leku FDA(Agencja Żywności i Leków) zaznacza, że nie do końca poznany jest wpływ na osoby cierpiące z powodu chorób przewlekłych, będące powyżej 35. roku życia oraz palących ponad 10 papierosów dziennie. Grupy te były systematyczne wykluczane z badań klinicznych i powinny być traktowane ze szczególną ostrożnością.